Deník zuřivé účetní

Vytvořila jsem tuto sekci, abych vám dala možnost nahlédnout do světa, který je pro většinu lidí protkán šedí kanceláří a nudou čísel. Ne, že by to občas nebyla pravda, ale já už tuto nudu dlouho nezažila.

Ti, kdo si myslí, že účetní je kancelářská myš, která bezhlavě zaúčtuje fakturu, paragon a vystaví pokladní doklad, budou asi překvapeni tím, že to tak není. A že dobrá účetní je člověk, který musí vědět o firmě skoro vše. A nejen o firmě, ví toho spoustu i o lidech, kteří v ní pracují, a upřímně řečeno, většinu nedobrovolně. A taky toho vůbec hodně ví. I za předpokladu, že to nebylo součástí jejího vzdělání, musí proniknout do oboru, v němž daná firma nebo živnostník pracuje. Musí vědět, co je který materiál, pojmy a druhy prací, čímž postupem času rozšiřuje své obzory do oblastí, které by ji jinak nikdy nezajímaly. Musí znát velkou porci práva a mít poměrně slušnou znalost zákonů (snad s výjimkou trestního zákoníku, který otevírá jedině v případě, že se chce začít bát). A pokud k tomu má vyšší vzdělání v oboru, vězte, že do ekonomického vzdělání spadá poměrně velká porce základů psychologie a sociologie a skoro třetina ekonomických předmětů není nic jiného než aplikovaná psychologie a sociologie v praxi… A o grafologii raději pomlčíme, že ano?

Začali jste se bát? Už vám došlo, proč si ve filmech mafie tak dobře hlídá své účetní a proč je naopak policie tak ráda, když je získají jako korunního svědka? Nebojte se. Správná účetní toho sice hodně ví, ale také moc dobře ví, že je lepší nevědět nic víc, než skutečně musí. A že někdy je nejlepší dělat, že vlastně neví vůbec nic. Protože má povinnost pomlčet o věcech, o kterých se dozvěděla v průběhu plnění svých pracovněprávních povinností. A protože i já jsem účetní, pokusím se psát o realitě mého života a života mých kolegů a kolegyň tak, jak skutečně někdy vypadá, avšak aniž bych jmenovala konkrétní lidi, firmy nebo data. Doufám, že se mi to povede, jinak si půjdu koupit ten Trestní zákoník.

Přeji pěkné čtení a snad i trochu zábavy nad absurditami života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte chybějící číslo. (Fill in missing number.) Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.